Oštećenje mozga može nastati kao posledica povrede spoljnjim uzrokom – traumom ili pak unutrašnjim uzrokom u šta ubrajamo tumore, moždani udar itd.
Šta je šlog ili moždani udar? »
Evidentirano je da rana nutritivna potpora (kontrolisani unos hranljivih materija-količine I vrste) može smanjii smrtnost i do 20% kod ovih pacijenata.
Mozak za svoje funkcionisanje koristi glukozu i kiseonik. Kod oštećenja mozga bilo koje etiologije- uzroka, krvni sudovi ne mogu zadovoljiti mozak sa dovoljnom količinom kiseonika. Glukoza koja se razlagala u procesu aerobne glikolize (proces razlaganja u prisustvu kiseonika koji daje 32 mol ATP- energetske materije neophodne za rad ćelija mozga) sada se razlaže u procesu anaerobne glikolize ( proces razlaganja bez prisustva kiseonika koji daje 4 mol ATP-a). Dakle ista količina glukoze sada daje za 8 puta manje energetskih materija mozgu. To je uzrok za poremećaj funkcije Na+ i K+ pumpe, odnosno da joni natrijuma ulaze u nervne ćelije. Za njima ulazi i voda, ćelije bubre i propadaju. Sledi ishemična neuralna kaskada i proces apoptoze – smrti moždanih ćelija.
Zbog svega navedenog, mozak traži mnogo veće količine glukoze. Ako ishrana ne obezbedjuje dovoljno kalorija ( minimum 140% BM za komatozne pacijente), onda se uporedo sa utroškom masti razlažu i belančevine. Belančevine se dobijaju uglavnom iz mišića koji se rapidno tope I propadaju.
Najbolji način da se pomogne pacijentima sa teškim oštećenjem mozga je rana parenteralna prehrana, kao I putem sonde, ukoliko nije u mogucnosti da se hrani normalno.
Nutritivni zahtevi ovih pacijenata su minimum 140% bazalnog metabolizma i to kod pacijenta koji su u apsolutnom mirovanju. Na to treba obračunati dodatnu energiju ukoliko se pacijent kraće.
Definisanjem ključne uloge koju creva imaju u metabolizmu aminokiselina i aktivnom mehanizmu barijere infekciji i sepsi, su omogućili kliničarima da nutritivnu potporu pacijentima upotrebe kao terapeutsko oruđe, a ne kao mali dodatak suportativnoj nezi.
Prevencija i adekvatno prepoznavanje vrste cerebrovaskularne bolesti primenom savremenih dijagnostičkih procedura, a nakon toga pristup savremenom lečenju uzroka I poslednica bolesti, kao I prevenciji iste predstavljaju osnov pristupa koji se sprovodi u centru za poremećaje moždane cirkulacije u ordinaciji MEDIHELP.