Klaster glavobolja u odnosu na druge primarne glavobolje, nema veliku učestalost u populaciji, ali je karakteriše veoma intezivan bol. Učestalost javljanja ove glavobolje najveća je u periodu jeseni, kaže Dr Aleksandar Stanić, neurolog iz Centra za glavobolje ordinacije Medihelp. Značajno češće se javlja u muškom nego ženskom delu populacije i to u odnosu 4:1. Bolest se najčešće javlja u trećoj ili četvrtoj deceniji života, mada se može javiti u svakom životnom dobu.
Glavobolja se može javiti u epizodičnom i hroničnom obliku. Epizodični oblik karakteriše periodično javljanje grupisanih ataka jednostrane glavobolje sa periodima remisije (odstupanja) bolesti različitog trajanja. Po tendenciji ataka da se grupišu, ova glavobolja je i dobila ime (cluster-snop, gomila). Bol je veoma intezivan, lokalizovan jednostrano u predelu oka i/ili slepoočnice, ređe čeono. Ataci traju 15-180 minuta i mogu se javiti u jednom navratu ili čak osam u toku dana. Bol je praćen sa više lokalnih znakova na mestu javljanja: hiperemija konjuktiva (povećana prokrvljenost vežnjače oka), suzenje, zapušenost oka ili sekrecija iz istostrane nosnice, otok gornjeg kapka, crvenilo i oznojenost lica i čela, mioza (sužena zenica) i/ili ptoza (pad gornjeg kapka). U ataku glavobolje pacijent je agitiran (razdražljiv, uznemiren).
Za prekidanje napada klaster glavobolje je najefikasnija inhalacija nazalnog spreja triptana ili čistog kiseonika u dozi 7-15L/min tokom 10-20 minuta, sa eventualnim ponavljanjem nakon pauze od 5min. Za profilaktičku terapiju (preventivnu primenu) koriste se najčešće: kortikosteroidi, ergot preparati, antagonisti kalcijumskih jonskih kanala, antiepileptici i neselektivni beta blokatori.
Pre započinjanja lečenja neophodan je neurološki pregled, kao i eventualni pregledi drugih specijalista i dijagnostički postupci radi isključenja simptomatske klaster glavobolje – različita patološka stanja koja mogu izazvati sličan bol sa pratećim lokalnim znacima.