Koji su uzroci vrtoglavica u trudnoći?
Vrtoglaviceu trudnoći su česta pojava koja najčešće ne bi trebalo da plaši buduće mame.
Do vrtoglavica najčešće dolazi zbog smanjenog broja eritrocita u krvi, koji su zaduženi za prenos kiseonika kroz celo telo, što može dovesti ne samo do vrtoglavice nego i do gubitka svesti.
Do vrtoglavica može dovesti i nizak krvni pritisak ili nizak nivo šećera u krvi. Ovaj problem se može lako rešiti šoljom zelenog čaja, dok je nivo šećera u krvi najlakše kontrolisati čestim manjim obrocima.
Vrtoglavice u trudnoći mogu biti i posledica dodatno opterećenog kardiovaskularnog sistema, jer se količina krvi buduće mame u proseku povećava za 40 do 45 posto.
Još jedan od uzroka vrtoglavice u trudnoći može da bude i anemija, zato je veoma bitno u toku trudnoće u organizam unositi namirnice bogate gvožđem. Ipak se, ukoliko se često osećate anemično, sa vašim lekarom posavetujete oko režima ishrane za vreme drugog stanja.
Vrtoglavica može da bude i posledica dehidratacije, što jednostavno možete rešiti redovnim uzimanjem vode. U slučaju da se sami ne setite da pijete vodu, na telefonu možete instalirati podsetnik koji će vas u određenim vremenskim razmacima podsećati da uzmete određenu količinu vode.
Pored svih promena koje se u trudnoći dešavaju, u drugom stanju dolazi i do česte promene nivoa hormona, što kao posledicu može imati i blage vrtoglavice.
Vrtoglavice se mogu javiti i zbog boravka u zagušljivim prostorijama, kao posledica nedostatka kiseonika.Evo šta treba raditi da bi se izbegle neprijatne vrtoglavice
- Jedite redovno
- kako biste izbegli nagli pad šećera u krvi, a u slučaju da do njega dođe, uvek u torbi imajte nešto slatko čime ćete ovaj nedostatak regulisati.
- Izbegavajte naglo ustajanje
- , kako iz ležećeg, tako i iz sedećeg položaja.
- Konzumirajte visokoproteinske namirnice
- koje sprečavaju nagli pad šećera u krvi.
- Izbegavajte slatkiše
- jer oni izazivaju nagle oscilacije šećera.
- Lezite na boku
- kako ne biste prekinuli dotok krvi kroz veliku trbušnu venu do srca i pluća, i time doveli do pada krvnog pritiska.
- Izbegavajte boravak u zagušljivim prostorijama.
- Provetravajte prostorije
- u kojima boravite, a naročito pre spavanja.
Brza pomoć kod vrtoglavica
Ako osetite jaku vrtoglavicu i imate utisak da ćete da se onesvestite, pokušajte da legnete sa podignutim nogama kako biste povećali dotok krvi u mozak, ili sednite i spustite glavu među kolena dok vrtoglavica ne nestane. Ako vas vrtoglavica zatekne negde gde ne možete ni sesti, ni leći, kleknite na jedno koleno i sagnite se ka napred kao da pokušavate da vezujete pertlu.
Kada se treba obratiti lekaru?
U slučaju da gubite svest ili osećate snažnu vrtoglavicu, naročito u poslednjem stadijumu trudnoće, neophodno se obratiti lekaru. Učestale i intenzivne vrtoglavice takođe zahtevaju konsultaciju sa lekarom.Kada je vrtoglavica čest pratilac glavobolje? »