Glavobolja je obavezan simptom ovog sistemskog vaskulitisa.Ovaj vaskulitis zahvata arterije srednje veličine i male arterije. Temporalna arterija (arterija slepoočnog predela) je zahvaćena ili samostalno, ili najčešće sa još jednom ili više arterija karotidnog sistema. Najčešće sa javlja kod osoba starijih od 50 godina, i češće kod osoba ženskog pola. Ova bolest ima značajno manju učestalost u južnoj Evropi nego na severu.
Pored glavobolje, kliničku sliku arteritisa džinovskih ćelija činipovišena temperatura, ubrzana sedimentacija eritrocita i povišeni drugi zapaljenski faktori u krvi (CRP i fibrinogen), kao i zamaranje, bolovi u mišićima (mialgije) i zglobovima (artralgije), gubitak apetita i gubitak telesne mase.
Arteritis džinovskih ćelija može imati promenljive lokalizacije, intenzitet i karakter bola, ali ono što je zajednička karakteristika je njena trajnost. Takođe mogu se javiti i kratkotrajni gubici vida (amaurosis fugax).
Pročitajte više o glavoboljama »
Prepoznavanje i pravovremeno lečenje ove bolesti sprečava teške komplikacije, kao što su gubitak vida, moždani infarkt-šlog i demencija.
Dijagnoza se postavlja na osnovi navedene kliničke slike, povišenih zapaljenskih faktora u serumu i biopsiji temporalne arterije, kao i ultrasonografije (dopler) krvnih sudova glave i vrata, i eventualno CT-a endokranijuma (mozga).
Lečenje je uspešno sa primenom glikokortikosteroida. Reakcija na terapiju je vrlo brza i glavobolja najčešće prolazi u toku tri dana od početka terapije. Iako je efekat kortikosteroida veoma brz, lečenje bolesti je dugotrajno i može trajati više godina. Pokazatelj dobro kontrolisane bolesti su vrednosti zapaljenskih faktora u krvi (SE, fibrinogen, CRP), koji ne odstupaju od fizioloških granica.
Centar za lečenje glavobolje i migrene »